Po raz drugi w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie został zrealizowany Gminny Program Terapeutyczny „Bądź swoim przyjacielem” pod patronatem Pani Wójt Teresy Mazurek. Program adresowany jest do mieszkańców Gminy Świdnica powyżej 55 roku życia i finansowany ze środków Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W tym roku przez osiem dni mieliśmy przyjemność gościć czterdziestoosobowa grupę seniorów- mieszkańców: Gogołowa, Krzyżowej, Lubachowa, Burkatowa, Pszenna, Wilkowa, Pankowa, Bojanic, Stachowic, Wieruszowa, Lutomi Dolnej, Grodziszcza, Zawiszowa, Krzczonowa oraz Słotwiny.

Na tegorocznych uczestników programu terapeutycznego czekało mnóstwo atrakcji, które poprzez wspólną integrację, przyczyniły się do nawiązania nowych znajomości.

Pierwsze dwa dni pobytu umożliwiły grupie zintegrowanie i wzajemne poznanie się. Czas upłynął na wspólnym wyjeździe do Szczawna Zdroju oraz pieszej wycieczce nad jezioro Bystrzyckie. Seniorzy uczestniczyli w Koncercie Kameralnym „Pieśni znajomych i przyjaciół Wieniawskiego” odbywającym się w Parku Zdrojowym oraz Koncercie Kameralnym Lory Szafran „Chopin Podcieniami” w Teatrze Zdrojowym, na 50 Międzynarodowym Festiwalu im. Henryka Wieniawskiego.  Kolejnego dnia spacerkiem udali się na zaporę Wodną i jezioro Bystrzyckie, gdzie czekał na nich rejs statkiem, który dał możliwość zobaczenie jeziora z innej perspektywy.

 

 

Kolejne dni przyniosły ze sobą nowe wyzwania, pokazujące, że nie tylko młodzi ludzie mogą się dobrze bawić. Dobra zabawa towarzyszyła podczas zorganizowanego dla uczestników chrztu, dzięki któremu goście stali się członkami rodziny „Lubachowskich”, a także w trakcie przygotowywania obrządku i zabawy weselnej zgodnie z tradycjami.

W ramach zajęć uczestnicy przygotowywali dla całej grupy kolację, materiały a w nich: przepisy kulinarne, rady i porady seniorów, jak również aktualności ze swoich małych ojczyzn. Nie zabrakło także zajęć na sportowo: spacerów po pięknych okolicach, marszów z kijami, wyciszającej jogi oraz rekreacji na terenach zielonych schroniska.

Na zakończenie pobytu seniorzy przygotowali przedstawienie teatralne „O Rybaku i Złotej Rybce”. Wszystkie przebrania i dekoracje zostały wykonane samodzielnie w ramach zajęć warsztatowych. Nie zabrakło także czasu na malowanie obrazów i robienie prac plastycznych.

Mimo napiętego programu mieliśmy okazję poznać osoby z wielką pasją, poczuciem humoru, dystansem wobec siebie i niesamowitą pasją i energią, a co najważniejsze z duszami artystów, które drzemią wewnątrz każdego z nich. 
Do zobaczenia podczas kolejnej edycji programu.

,,Przejdź do galerii zdjęć >"