"Cieszę się, że w dobie likwidacji placówek oświatowych, władze Gminy Świdnica zmieniły jedynie charakter byłej szkoły podstawowej w Lubachowie" – mówiła Dolnośląska Kurator Oświaty Beata Pawłowicz podczas uroczystego otwarcia nowoczesnego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.

Na uroczyste otwarcie obiektu przybyli również: Senator RP Stanisław Jurcewicz, Starosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa, Prezydent Miasta Świdnica Wojciech Murdzek, Przewodnicząca Rady Gminy Świdnica Regina Adamska wraz z przedstawicielami rady gminy, kierownictwo urzędu, dyrektorzy placówek oświatowych zaproszeni goście i media.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie to nowoczesna, doskonale wyposażona placówka, położona w Gminie Świdnica (powiat świdnicki). Komfortowy obiekt powstał w wyniku prac związanych ze zmianą użytkowania budynku byłej szkoły podstawowej. Na ten cel Gmina Świdnica otrzymała 1,1 mln zł. dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD) w ramach Działania 6.5 – działanie wspierające infrastrukturę turystyczną i kulturową (schroniska).


Długo zastanawialiśmy się jak zagospodarować obiekt po byłej szkole podstawowej w Lubachowie. Pojawiały się propozycje sprzedaży obiektu, przebudowy na mieszkania socjalne. Ostatecznie zwyciężyła opcja schroniska, a inspiracją do tego działania była wizyta w mieście partnerskim Maldegem, gdzie istnieje schronisko młodzieżowe, które służy nie tylko władzom gminy, ale przede wszystkim młodzieży i ułatwia rozwijanie współpracy. Mam nadzieję, że w Lubachowie będą gościć nie tylko nasze delegacje zagraniczne, ale również dzieci i młodzież z całej Polski w ramach zimowego i letniego wypoczynku, zielonych szkół. Pierwsi goście już niebawem będą wypoczywać w ramach zbliżających się ferii zimowych – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.

Lokalizacja schroniska stanowi doskonała bazę turystyczną dla pieszych, rowerowych i samochodowych wypraw w pobliskie Góry Sowie oraz liczne atrakcje Ziemi Świdnickiej i Wałbrzyskiej: Kościół Pokoju w Świdnicy Zamek Książ w Wałbrzychu, Sztolnie w Walimiu i Głuszycy, Pijalnie Wód Zdrojowych w Jedlinie Zdrój i Szczawnie Zdrój, Zamek Grodno. W sezonie zimowym schronisko stanowi doskonałą alternatywę pod względem zakwaterowania dla miłośników zimowego szaleństwa, korzystających ze stoków narciarskich w Rzeczce, Sokolcu.

Schronisko na powierzchni 1000 m2 dysponuje 49 miejscami noclegowymi w następujących pokojach:

 • 4 pokoje sześcioosobowe ( nowoczesny węzeł sanitarny na korytarzach)
 • 2 pokoje pięcioosobowe ( nowoczesny węzeł sanitarny na korytarzach)
 • 2 pokoje czteroosobowe z łazienką
 • 5 pokoi jednoosobowych z łazienką ( w tym 2 przystosowane na potrzeby osób niepełnosprawnych)
 • 1 apartament dwuosobowy z łazienką


Na terenie placówki , do dyspozycji gości, znajdują się także:

 • dwie samoobsługowe kuchnio-jadalnie w pełni wyposażane w sprzęt kuchenny,
 • przestrzenne hole i korytarze,
 • pracownia komputerową wyposażona w sprzęt oraz dostęp do Internetu;
 • sala konferencyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny, rzutnik, ekran, telewizor,
 • winda
 • pomieszczenie na suszenie i prasowanie odzieży
 • przechowalnia bagażu
 • parking


Placówka jest w pełni przystosowana po potrzeb osób niepełnosprawnych i jest obiektem całorocznym.
Oferta placówki:

 • adresowana dla młodzieży szkolnej w zakresie zielonych szkół, obozów zimowych, kolonii i półkolonii, obozów wędrownych i rajdów, organizacji;
 • adresowana dla grup zorganizowanych, instytucji i prywatnych firm w zakresie wynajmu sali konferencyjnej pod kątem organizacji szkoleń, spotkań, imprez;możliwość skorzystania z serwisu kawowego; możliwość organizacji cateringu podczas imprez zorganizowanych;
 • wynajem pokoi dla turystów indywidualnych.


Kontakt:

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie
58-114 Lubachów 12
telefon/ fax 74/ 850 99 26
www.schronisko.lubachow.pl

Adresy e-Mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Schronisko w Lubachowie jest drugą taką placówką działająca na terenie powiatu świdnickiego.

Do pobrania:

 

Przejdź do galerii zdjęć >